Сцинки Природники
Сцинки Природники

Сцинки Природники

Дикі та домашні синьоязикі сцинки

Ця стаття написана для організації ВГО Zоосвіт та закликає покупців відповідально ставитися до вибору продавця! Не купувати сцинків природників та не заохочувати подібне.

Домашний сцинк

Існує безліч ящірок, яких утримують у будинку в якості домашніх улюбленців. Одні з них – Синьоязикі сцинки, представники роду Tiliqua. Ці приголомшливі “ковбаски”, як люблять називати їх багато власників, не залишать байдужими жодної людини, яка вирішила ближче познайомитися з ними. Але, на жаль, не кожна така ящірка стане для свого господаря добрим компаньйоном на довгі роки.

І в цій статті Ви дізнаєтесь чому.

Звідки прийшли синьоязикі сцинки?

Великі ящірки, вони ж Тилікви, населяють Австралію та багато сусідніх земель. Зокрема Тасманію, Нову Гвінею та частину островів Індонезії. Якщо для мешканців країн Європи та колишнього СНД побачити подібного ящера в зоопарку або на виставці – дивно та незвичайно, то для жителів Австралії вони так само привичні як для нас із вами прудкі ящірки.

Незважаючи на обмежений ареал проживання, синьоязикі сцинки не перебувають під загрозою вимирання. Однак, деякі види є представниками списку CITES. Вони часто стають жертвами діяльності браконьєрів. Багато зоомагазинів не приховуючи продають виловлених у дикій природі сцинків, м’яко називаючи їх “природниками”.

Ареал обитания сцинков синеязыких

Домашні сцинки


Синьоязикі сцинки відомі своїм спокійним норовом, тому часто їх заводять як першу рептилію. Вони не такі великі як тегу або варани і не такі маленькі, як гекони. Середній розмір, приємна, гладка на дотик луска, товариськість і кмітливість робить їх дуже бажаними вихованцями.

У цих рептилій справді багато переваг: це розумні, посидючі та дуже контактні ящірки. Вони зможуть стати добрим другом як для дитини, так і для дорослого.

Сцинки самі йтимуть на руки до свого господаря. Можуть вибрати окреме місце для туалету, що полегшує прибирання. Опинившись на вулиці, вони не тікають, а завмирають або йдуть до своєї людини у пошуках укриття. А якщо випустити їх гуляти по ліжку – вони можуть прийти до Вас та лягти спати у Вас під боком. Ці добрі та чудові моменти, яких Ви не отримаєте від спілкування з багатьма іншими ящірками, подарують Вам саме сцинки.

Сцинки Природники

Домашний сцинк в террариуме

На жаль, всі ці чудові тонкощі домашнього утримання можуть перекреслитись одним єдиним фактом – сцинк є “природником”.

Природник – це рептилія, виловлена в дикій природі, і переміщена до тераріумних умов життя. Часто такі тварини опиняються в неволі через дії браконьєрів.

Але є також природники, яких вилучають з дикого середовища для збереження популяції або порятунку життя тварини. Цих особин не можна зустріти у продажу. Вони знаходяться у спеціальних центрах для порятунку або у зоопарках.

Якщо майбутньому власнику пощастить, і він придбає сцинка, виловленого браконьєрами ще в дитинстві, є багато шансів виростити ручну ящірку.

Проте більшість сцинків природників, що продаються на ринку, вже досягли піврічного віку і старше. Такі ящірки завжди залишаються різкими та полохливими. Вони стануть справжнім розчаруванням для молодого тераріуміста, який бажає виростити собі контактного друга.

Фото сцинка гигаса дикого

Tiliqua gigas часті жертви браконьєрів та багато представників цього виду у продажу є «природниками».
Інформація на 2017-2020 роки.

На щастя, в даний час ця тенденція сходить нанівець завдяки розвитку тераріумістики та збільшення кількості заводчиків сцинків.

Відмінності характеру дикого та одомашненого ящера

У цій статті ми не говоритимемо про небезпечні захворювання, до яких схильні дикі сцинки. Думаю, всі розуміють, який комплект хвороб та паразитів може принести із собою до Вашого будинку тварину з природи.
Ми розглянемо лише проблеми характеру таких особин.

Перше, з чим доведеться зіткнутися власнику колись дикого ящера – це неконтактність. “Природники” не йдуть до рук, бояться людей та нового оточення, часто відмовляються їсти з пінцету. Знадобиться дуже багато часу для їхньої соціалізації. Іноді це довгі місяці, але частіше – роки. У той же час ящірки, які з дитинства живуть з людиною, швидко починають виявляти інтерес до людей. Вони готові досліджувати новий будинок навіть після дуже довгих та стресових транспортувань.

Лікування диких ящерів, сцинків природників

Дикі ящіри, з часом, стають спокійнішими. Вони звикають до навколишнього домашнього середовища, але навіть так вони не прощають найменшого відхилення від звичних для них буднів. Не важливо з якої причини, але уявімо, що природник потребуватиме лікування. Наприклад сцинк може просто травмуватися і для швидшого відновлення герпетолог пропише йому уколи кальцію або вітамінів. Ця нешкідлива на перший погляд ситуація може обернутися до власника справжнім кошмаром.

Домашний сцинк в руках

Зафіксувати (утримати, з метою проведення процедур) природника набагато складніше та небезпечніше, ніж домашнього ящера. Для них такі дії неприродні і викликають страх і паніку. Все досить просто, вони думають, що хижак вчепився за них і планує з’їсти. Вони почнуть крутитися, звиватися і можуть навіть вкусити людину, до якої раніше ніколи не виявляли агресію.

З цієї ж причини природники – найгірший вибір улюбленця для сімей з маленькими дітьми, які можуть бути не акуратними у поводженні з травинкою через свою недосвідченість.

Домашній же ящір звикає з народження до рук людини і часто не заперечуватиме якщо його міцно стиснуть, візьмуть його за лапу, хвіст або голову. Протягом життя вони вчаться довіряти рукам людини, які приносять корм, випускають гуляти і чиї дотики не завдають йому болю чи дискомфорту.

Проблемна фіксація – це найменше, з чим можна зіткнутися під час лікування сцинку природника.

Повторення неприємних дій зводять до нуля весь прогрес одомашнення, який господар крок за кроком збільшує протягом дуже довгого часу.

Наприклад, це можливо курс уколів; повторне випоювання протигельмінтних препаратів або зміна шини на пошкодженій лапці. Лише один тиждень лікування може перекреслити роки спільного життя ящера та людини, протягом якої сцинк природник перестає боятися рук, домашніх звуків, сам починає йти на контакт.

Найчастіше, після лікування, дикі сцинки знову стають дикими. Вони з побоюванням йдуть до пінцету і вириваються, коли господар хоче взяти їх на руки. Смикаються якщо хтось швидко заходить у кімнату, а якщо їх відпустити – одразу намагаються втекти. Іноді зміна тераріуму і переїзд мають такий самий, або слабший вплив.

Домашні ящіри спокійно переносять подібні стреси. Навіть якщо господарю доведеться робити йому уколи, це не позбавить сцинка від бажання контактувати з людьми. Можливо, кілька днів сцинк відчуватиме недовіру, але вона пройде після кількох годувань. У них із народження закладається проста асоціація: людина – це їжа та цікаві прогулянки.

Ми вважаємо, що купувати природників – неправильно



Якщо в момент покупки, це миле, маленьке слово “природник” мене анітрохи не збентежило, то зараз, через роки, я з впевненістю можу сказати, що купувати і продавати природників – це неправильно. Це погано, як і для самих синьязиких сцинків, так і для їх майбутніх власників.

Єлизавета Шишкіна, власник розплідника Fram Reptile.

Зараз у кожній країні є заводчики та перевірені продавці рептилій. У них Ви можете з упевненістю придбати розведених в домашніх умовах ящерок. Вам не потрібно кидатися на природника, якого завезли до зоомагазину. Почніть дбати про свого вихованця ще до його придбання – купіть домашнього ящера! Не купуйте позбавленого будинку, виловленого в дикій природі сцинка.

Оскільки про це ніхто не каже, я вирішила присвятити статтю саме цій темі. Я є одним із тих власників диких та домашніх ящерів. У мене є досвід утримання, лікування та розмноження обох представників. Тому я дуже сподіваюся, що знайдуться люди, які прислухаються та зрозуміють головний сенс цієї статті.

Дикі сцинки мають залишатися у дикій природі!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *