Автотомія у синьоязиких сцинків
Відкидання хвоста називається автотомія (αὐτοτομία, від грецьких слів autós і tomé – «сам» і «відсікання») – захисний механізм організму, спрямований на збереження життя тварини ціною відкидання хвоста (або, у деяких тварин, навіть кінцівки). У цій статті ми розглянемо саме відкидання хвоста у сцинків.
Сцинк Флеш відкинув хвіст внаслідок неправильної фіксації під час уколу
Так, сцинки властива автотомія.
Всі представники Тіліква можуть відкидати хвіст і відрощувати його заново.
На відміну від інших ящірок, наприклад, геконів, у сіньоязикіх сцинків автотомія зустрічається рідко. Настільки рідко, що багато власників тримають тварин протягом усього життя і навіть не знають про те, що їх вихованець може позбутися хвоста.
Це обумовлено спокійним, терплячим характером і врівноваженою психікою цих рептилій. Вони досить добре відрізняють “добрі хапання за хвіст” від “злих хапань”. Коли сцинк відчуває себе у безпеці і він упевнений, що йому не заподіють шкоди, Ви можете торкатися його хвоста, не боючись неприємних наслідків.
- У нашій практиці були випадки, коли доводилося перехоплювати сцинков за хвіст, щоб врятувати їх від падіння з великої висоти.
- Під час прогулянок по дивану або ліжку, ми часто можемо притримати їх за хвіст, коли вони підходять до краю.
- Ми часто торкаємося хвоста під час перенесення.
І ніщо з цього не закінчилося втратою хвоста, оскільки у спілкуванні зі сцинками дійсно дуже важливі Ваші довірливі відносини з твариною, відсутність супровідних больових відчуттів і спокій Вашого улюбленця.
Синьоязикий сцинк відкинув хвіст
Відкинутий хвіст у перший день; в місці відкидання немає крові, рана чиста і акуратна. Відкинута ділянка хвоста може кровоточити.
Сцинки відкидають свій хвіст у таких випадках:
- Під впливом грубої сили в області хвоста (якщо Ви цілеспрямовано потягнете за нього в момент, коли ящірка застрягла або зачепилася лапами; якщо сцинка хтось вкусить за нього).
- Через страх або стрес; для цього людині не треба спричиняти фізичний біль. Відчуваючи небезпеку, ящір готовий до того, щоб відкинути свій хвіст – це природний захисний механізм (моменти лікування aбо приручення ящерів-природників, які раніше не контактували з людиною).
Особливо важливо уникати хапань за хвіст у стресових ситуаціях: під час лікування, під час транспортування або просто в дні, коли у ящірки полохливий настрій і вона відмовляється сама йти на контакт.
Чим новий хвіст буде відрізнятися від старого?
Новий хвіст буде коротшим і трохи тоншим, за рахунок цього буде помітним місце відкидання хвоста; найчастіше новий хвіст має більш однотонне забарвлення, що відрізняється від первісного.
Яку довжину хвоста втрачають сцинки?
Сцинки можуть відкидати хвіст по всій його довжині (у будь-якому місці) . Найчастіше сцинки відкидають приблизно кінчик або третину довжини, залежно від особини. Тому дотики до хвоста у його початку можна вважати безпечними (з огляду на поведінку Вашої рептилії).
Як відбувається відкидання хвоста?
У момент небезпеки між хребцями відбувається м’язовий спазм. М’язи притискають кровоносні судини і відламують кінчик хвоста. Зазвичай це відбувається без крововтрати чи не найбільше 1-2 крапель крові.
Чи може відрости відкинута, відламана або відкушена ділянка хвоста?
Якщо Ваш сцинк втратив кінчик хвоста, велика ймовірність того, що він регенерує. Однак, так трапляється не завжди – відкусаним хвіст гарантовано відросте, а ось кінчик хвоста, що відсох або відмер внаслідок неправильного утримання, швидше за все, вже не повернути.
Регенерація відкушеного кінчика хвоста. Чудовому хлопчикові Грінчу відкусили хвіст ще в зоомагазині, і він успішно відростив новий під наглядом своєї хазяйки Татьяны (Romantic Town). Дякую за світлину!
Як обробити рану від загубленого хвоста?
Зазвичай така рана не вимагає особливої обробки, місце буде чисте і біле на вигляд. Не потрібно обробляти рану різкими спиртовмісними препаратами. Якщо в рану потрапив бруд або налипнув грунт, промийте її хлоргексидином.
Що робити з ящіркою після відкидання хвоста?
- В першу чергу – відсадити ящірку в чистий тераріум або контейнер. Якщо немає такої можливості – помістить її в таз або у ванну; потім приберіть з тераріуму весь субстрат, протріть та помийте його, і тільки потім поверніть тварину до тераріуму. Ідеальна чистота не потрібна, важлива відсутність субстрату і пилу. Грунт замініть чистими серветками або пелюшкою чи залиште тераріум без субстрату на найближчий тиждень.
- Протягом наступних місяців, під час активного росту нового хвоста, ящірці потрібен особливий раціон з переважанням кальцію і вітамінів. Відрощування нового хвоста забере у організму багато ресурсів, тому важливо допомагати улюбленцю відновлювати їх правильним раціоном. Краще перейти на часте харчування маленькими порціями для того, щоб ящірка кожен день отримувала усі необхідні мікроелементи. Рекомендуємо додати в раціон краплі з D3 один раз в один-два тижні.
- Якщо здоров’я Вашого сцинка було міцним до автотомії, Вам буде досить і цих рекомендацій для вдалої регенерації нового хвоста. Якщо ж у сцинка були проблеми зі здоров’ям (особливо рахіт), Вам обов’язково потрібно проконсультуватися з герпетологом. Вашому сцинку можуть призначити уколи кальцію та вітамінів, без яких відновлення хвоста може погіршити стан здоров’я тварини.
Що робити з кінчиком хвоста?
Відкинута частина хвоста буде звиватися ще 5-10 хвилин після відділення (у природі це необхідно для залучення уваги хижаків). Ви можете викинути його або зберегти у спирті.
Це, безумовно, неприємна ситуація, але якщо таке трапиться з Вашим сцинком – варто відразу ж зайнятися допомогою Вашому улюбленцю і забезпечити йому сприятливі умови для відрощування нового хвоста.
Тоді у Вашого сцинка все буде добре! ♥
Автотомія – це зовсім не жахлива подія в житті ящера, як нам з Вами здається на вигляд.
Для них це природне явище.
Фото регенерації хвоста синьомовного сцинку:
Фінальне порівняння:
І так, для тих хто не розпізнав, зображення в змісті статті – це фотошоп.