Синьоязикий сцинк: Хто такі синьоязикі сцинки
Синьоязикий сцинк: Хто такі синьоязикі сцинки

Синьоязикий сцинк: Хто такі синьоязикі сцинки

Синьоязикий сцинк: коротка інформація про утримання у будинку та їх особливості

Синьоязикий Сцинк – так прийнято називати групу підвидів Tiliqua scincoides, а також кілька інших видів Tiliqua, таких як gigas і occipitalis.
Але сьогодні ми поговоримо не про їхні відмінності, а про спільні риси, що об’єднують цих ящерів у загальну назву Синьоязикі сцинки.


Зміст:
Місця існування
Зовнішній вигляд
Тривалість життя, дорослішання та старіння
Розмноження
Раціон
Тераріум
Характер


Де мешкають синьоязикі сцинки?

Синьоязикі сцинки живуть переважно в Австралії, також населяючи сусідні острівні держави. Зокрема Нову Гвінею та Тасманію, деякі острови Індонезії.

Ареал проживання синьоязиких сцинків

В Австралії багато сцинків живуть у передмісті, недалеко від житлових будинків. Часто вони селяться у дворах, не соромлячись сусідства людини. Їх можна зустріти і біля заміських доріг.

Природні біотоп їх проживання дуже широкий: напівпустелі, ліси, поля чагарника, сухі ліси. Нижче представлені фото з природних місць проживання сцинків в Австралії та Індонезії.

Як виглядає синьоязикий сцинк?

Вага та довжина синьоязикого сцинка

Синьоязикі сцинки – це великі ящірки, від 30 до 60 сантиметрів у довжину, деякі особини можуть досягати рекордних 75 см . Але середній розмір найпоширенішого підвиду становить 40-55 см. Народжуються сцинки з вагою 10-20 г (загалом 14-15). Вага дорослого сцинка від 400г до 1кг залежно від виду.

Сцинки нашого розведення у дорослому віці важать у середньому 700-800г і досягають 55-60 см завдовжки.

Представили роду Тіліква Індермедія (Tiliqua scincoides intermedia) є одними з найбільших синьоязиких сцинків, вони можуть вирости до 70 см у довжину і важити до 1 кг.

Tiliqua gigas evanescens ( Синьоязикий сцинк Мерауке ) – є найдовшими сцинками, їх середній розмір 65-75 см.

Тіло сцинків

У природному забарвленні синьоязикого сцинка переважають коричневі, кремові та жовті кольори із чорними вкрапленнями або смугами. Малюнок варіюється від рівних товстих смуг до асиметричних переривчастих смужок.

Сцинки, виведені шляхом селекції, можуть володіти абсолютно різноманітними забарвленнями: яскраво-жовтогарячим, червоним, чисто білим і чорним забарвленням. Так само селекційні особини можуть поєднувати ці кольори в дивовижних візерунках.

Колір язика сцинка

Як зрозуміло з назви “Синьоязикі сцинки” язик у них справді синій. Він може бути як не тільки насиченого темно-синього кольору, але так само блідо-блакитним по краях, мати фіолетові та рожеві відтінки біля основи язика.

Яскравий синій язик, який сцинки висовують розпластавши лопатою, служить для відлякування хижаків.

Синий язык с розовым основанием языка

Тривалість життя синьоязиких сцинків

Скільки живуть сцинки

У дикій природі синьоязикі сцинки живуть 6-10 років. Вважають, що в неволі сцинки живуть до 20-25 років.

Це правда дня багатьох країн, але не зовсім правильне твердження для країн пострадянського простору. Сцинк від 10 років вже вважається рептилією у віці і потребує підвищеної турботи та контролю здоров’я, що не завжди можливо при нинішньому розвитку герпетології. У наших реаліях сцинки живуть до 15 років, і це вважається хорошим терміном.

Коли сцинк стає дорослим

Ми розподіляємо сцинків на 5 вікових категорій:
Новонароджені сцинки: від народження до 2 місяців – Сцинк вважається новонародженим перші місяці, поки його кістки м’які немов хрящі, а м’язи ще не зміцніли. Це травмонебезпечний вік.
Малюк-сцинк: від 2 місяців до півроку – Зазвичай у цей час відбувається суттєвий стрибок зростання. Сцинкам потрібно багато кальцію та вітамінів.
Підліток від 6 місяців до 2 років – У цей проміжок часу у сцинків продовжується помірне зростання. У два роки сцинк вже міцний, великий і сильний, але не досяг статевої зрілості і максимального розміру.
Дорослий від 2 до 7-8 років. -У 2,5-3 роки у сцинків настає статева зрілість. Повільне зростання триває ще кілька років. Цей проміжок вважається найкращим репродуктивним віком.
Літній від 12 років Сцинки, зокрема самки, яким краще більше не брати участь у розмноженні. Ці особи потребують контролю здоров’я.

Розмноження сцинків

Визначення статі синьоязикого сцинка

Візуально визначити стать у синьоязиких сцинків дуже складно, особливо, якщо ви власник тільки однієї особини, і не можете порівнювати їх між собою. Для розгляду всіх варіантів визначення статі рекомендуємо ознайомитись із цим відео:

Шлюбний сезон

Сцинки вступають у парування після зимівлі. Зимівку краще влаштовувати протягом двох місяців, у зручну хазяїну, холодну пору року. Після виведення рептилій із зимівлі самця контрольовано зсаджують із самкою на нейтральній території або території самця.
Деякі самці за природою мають збільшені насінники протягом часу з вересня до листопада. Це природно їхнього природного ареалу проживання. В цей час у них гони і вони готові до розмноження. У той час як самки часто не можуть мати потомство без зимівлі, тому що овуляція запускається після сплячки. Необхідно враховувати відмінності конкретних особин та його сезонних циклів.

Пологи синьоязикого сцинка

Синьязикі сцинки яйцеживородні ящірки – це означає, що діти розвиваються всередині матері, всередині яєць, покритих не щільною шкаралупою, а плівкою. У міру зростання ембріона плівка стоншується і дитина народжується в тонкій оболонці, що нагадує плаценту у ссавців.
Самка виношує дітей від 3 до 6 місяців, термін сильно різниться від кількості дітей та стану самки.

Скільки дитинчат народжує синьоязикий сцинк

Деякі особини можуть народжувати до 25 дітей, тоді як інші стабільно приносять по 2-3 малюки. Це індивідуальний показник не лише для кожного підвиду, а й для кожної особини. Наші самки народжують у середньому від 6 до 15 дітей.

Чи дбає мама про потомство

Матері частково дбають про своїх дітей. Вони готові захищати потомство, але не займаються його годуванням. Сцинки народжуються повністю самостійними і за кілька годин можуть впевнено пересуватися.
Детальніше рекомендуємо прочитати у статті: Спільне утримання сцинків: мами та дітей після пологів

Що їдять і чим годувати синьоязиких сцинків?

Харчування синьоязикого сцинка у дикій природі

У дикій природі синьязикі сцинки абсолютно всеїдні та невибагливі. Вони можуть з’їсти все: садові равлики, всілякі комахи, стиглі та підгнили плоди та ягоди, яйця, дитинчат гризунів, інших дрібних ящірок і навіть недоїдки людської їжі.

З чого складаються раціон домашнього сцинка?

Сцинки зручні своєю всеїдністю, але щоб виростити здорову ящірку, потрібно контролювати її раціон, роблячи його максимально різноманітним і корисним.

Сцинку потрібно годувати різними продуктами, чергуючи їх. Таким чином ви робите його раціон різноманітним, даючи у різні дні тижня різний корм: Комахи, м’ясо, риба, фрукти, овочі, морепродукти, горіхи, яйця, кормові равлики та страви, приготовані спеціально для сцинків.
Подробиці про кожен продукт, які можна і не можна давати сцинкам, можна прочитати тут: Раціон синьязиких сцинків (росс.)

Чим не можна годувати сцинків?

Молочні вироби, хлібобулочні вироби, цитрусові, гостра та жирна їжа, зіпсовані продукти.

Як облаштувати та який вибрати тераріум для синьоязикого сцинка

Розмір тераріуму для синьоязикого сцинка

Найпростіший спосіб дізнатися, який ідеальний тераріум вам потрібен – це дізнатися розмір вашого майбутнього сцинка. Розмір тераріуму будуватиметься таким чином: дві довжини сцинка в довжину тераріуму, одна довжина сцинка в глибину тераріуму.
Наприклад, якщо сцинк повинен вирости 50-55 см, тераріум має бути в довжину 100-110 см та в глибину 50-55 см.
Мінімальна висота тераріуму – 35 см. Максимальна – за смаком господаря.
Детальніше про різні розміри тераріуму, їх плюси та мінуси можна прочитати тут: Розміри тераріуму для синьоязиких сцинків

Облаштування тераріуму для синьоязикого сцинка

Мінімальне наповнення тераріуму повинно включати: уф-лампа 5% або 10%, опалювальний килимок або опалювальний шнур (в крайньому випадку опалювальна лампа), велика миска-напувалка, два укриття, субстрат і пульверизатор для обприскування тераріуму.
Кожен із цих пунктів має свої особливості, але це все, що необхідно для правильного утримання сцинка. Подробиці можна прочитати тут: Обладнання для тераріуму синьоязикого сцинка: список та приклади

Характер та інтелект синьоязиких сцинків

Головною особливістю, чому люди вибирають собі саме синьоязикого сцинка, є не лише їхній зовнішній вигляд, а й їхній приголомшливий, спокійний характер.

Але більшість особин легко приручаються до рук, впізнають господаря, йдуть на годування та залазять на руки для прогулянки. Звісно, бувають винятки. Ще дорослі сцинки вибирають одне й те саме місце для туалету в зручному облаштованому тераріумі, що значно полегшує догляд.
Так само важливою особливістю є те, що в міру дорослішання, сцинки стають тільки спокійнішими та доброзичливішими, завдяки чому можна сміливо купувати подращених і дорослих особин. Сцинків часто обирають сім’ї з дітьми і ті, хто вперше намагається завести першу, або більшу ящірку.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *