Утримання сім’ї синьоязиких сцинків, чи це можливо? І чи потрібно?
У цій маленькій статті я розповім про наш досвід такого спільного утримання сцинків і про те, які висновки ми зробили.
Для початку розглянемо сімейне співжиття з боку природного довкілля і звичок диких синьомовних сцинків.
Ознайомившись із розповідями жителів Австралії, ми дійшли висновку, що діти переслідують матір протягом 3-7 днів. У цей час самка захищає їх від небезпеки, виявляючи більшу агресивність, ніж зазвичай.
Сцинки – яйцеживородні, їм не потрібно копати нори для потомства, влаштовувати гнізда або захищати кладку. Багато самок народжують дітей буквально там, де йдуть. Незадовго до пологів вони вибирають більш відокремленіші місця: кущісті зарості, скелясті схили, а іноді навіть двори людських будинків.
Самка ходить колами в межах кількох метрів або вздовж певної території під час пологів. Новонароджені малюки можуть як одразу розбігтися, так і переслідувати матір деякий час. Здебільшого це залежить від навколишніх факторів. Якщо щось злякає ящерів, і мати-сцинк вирішить швидко втекти, дитинчата одразу ж залишаться самі. Але навіть так брати і сестри вважають за краще триматися групами. Поступово групі зменшується, утворюючи групи по 4-3 сцинки, потім вони залишаються парами, а потім розбігаються.
Діти після народження поїдають свій жовток, це допомагає їм пережити перші кілька днів, поки вони навчаться активно переміщатися. Цілком самостійними вони стають на 2-3 день життя і вже готові починати полювання.
Чи дбають сцинки про своє потомство?
Мати-самка може захищати своє потомство, але це не є обов’язковим.
Чи агресивні сцинки до свого потомства?
Немає свідчень про те, що матері-цинки травмують або поїдають своїх дітей при народженні. А от Сцинк-самець, навіть будучи батьком потомства, може сприйняти новонародженого сцинка як їжу.
Як швидко та як пізніше можна відсаджувати сцинків від матері?
Сцинків можна відсадити від народження (одразу після пологів). Найпізніший термін відлучення від матері пізніше 3-4 тижнів. Якщо сцинки будуть старшими і більшими, вона може почати проявляти до них агресію.
Проте ми продовжуємо утримувати малюків разом із мамою від тижня до місяця, залежно від поведінки самки. Подібние спільние утримання дуже позитивно впливає на характер дітей. Навіть найлякливіші діти швидше звикають, коли бачать, що раз у раз Ви контактуєте з дорослою самкою, і вона не виявляє агресії.
Так само це допомагає у їхній соціалізації. Вони звикають, що велика самка, яку вони навіть можуть не сприймають як мати, не агресивна до них. Навіть коли вони лазять нею, заважають їй, або п’ють разом воду.
Наші діти, вирощені подібним чином і яких ми залишили на подальше розведення, виявляли менше стресу та агресії під час спарювання.
Коли не можна утримувати разом маму та дітей
Є три протипоказання до спільного утримання:
- Після пологів самка дуже виснажена, і вона агресивно ставиться до їжі. У такому разі вона може вкусити свою дитину після годівлі молодняку. Коли ви нагодуєте дітей вони будуть ще пахнуть їжею. Це може спровокувати самку.
- Самка із самого початку агресивна чи полохлива. У такому разі немає сенсу залишати із нею дітей. Вони не побачать гарного прикладу, і, більше того, самка може зашкодити малюкам під час втечі. Наприклад, якщо Ви злякаєте її коли прибиратимете тераріум.
- У самки виявився сильний материнський інстинкт і відразу після пологів вона може стати дуже агресивною до людей. Таке траплялося у нашій практиці. У такому разі потрібно або відразу відсадити дітей, або подбати про те, щоб вона їх не травмувала і не стала поганим прикладом.
У нашому випадку допомогли впевнені дії: перед будь-якими маніпуляціями з дітьми чи тераріумом треба швидко та акуратно підняти самку. Опинившись на руках за межами тераріуму, вона втрачає свою агресію.
По скільки наші самки добрі та вгодовані, ми щоразу залишаємо дітей з матір’ю якомога довше! Це приносить тільки позитивні результати, тому ми рекомендуємо подібнке утримання 🙂