Обладнання для тераріуму синьоязикого сцинка: список та приклади
У Вас вже стоїть готовий тераріум і Ви не знаєте, чим його наповнювати?
У цій статті ми розповімо про найважливіші речі всередині тераріуму. Ми говоримо не про декор, а про те, що зробить життя Вашого ящера комфортним!
Правильно обладнаний тераріум – це не тільки комфортне проживання Вашої рептилії, а й економія часу та зусиль, витрачених на прибирання та обслуговування житла.
Після придбання тераріуму Ви переходите до наступного кроку – придбання тераріумного обладнання. У тераріумі у сцинка мають бути:
Наповнивши тераріум усім необхідним, можна сміливо заселяти в нього ящера!
Освітлення тераріуму
Освітлення може включати тільки УФ лампу, або ж УФ лампу + додаткове освітлення.
Можливе проживання синьоязиких сцинків без УФ лампи, однак ми не рекомендуємо не досвідченим господарям подібне утримання, воно вимагає багато зусиль і контролю з Вашого боку і не прощає найменших помилок.
Уф лампа – це лампа денного світла, яка імітує сонячне світло за рахунок спеціального напилення на її поверхні і допомагає організму ящірки виробляти вітамін D3. Ця лампа потрібна для підтримки здоров’я та активності Вашого сцинку.
Сцинкам підходять УФ лампи з показником ультрафіолету 5% і 10% (нове маркування ламп ExoTerra – 100 і 150 відповідно).
Безперечно, краще 10%. Однак якщо Ви вже купили 5% – не поспішайте її викидати або продавати. Якщо на додаток до лампи з показником 5%, Ви купите кальцій із вітаміном Д3 вона Вам цілком підійде.
EXO TERRA – найпоширеніша і доступна, але не найкраща фірма, їх лампи швидко втрачають УФ властивості. Лампи цієї форми потрібно міняти кожні 4-5 місяців для сцинків до двох років та кожні 6 місяців для дорослих сцинків.
Дійсно гарними, але часто важкодоступними є лампи фірми Zoomed і Arcadia. На них стандартне маркування: 5% та 10%. Ці лампи можна міняти кожні 6-7 місяців для малюків та кожні 8 місяців для дорослих сцинків.
Додаткове освітлення
Як додаткове освітлення можуть виступати:
✅ Готові діодні лампи від 3 до 6 ват є відмінним додатковим освітленням. Їх легко підключати та монтувати, можна приклеїти прямо до стінки тераріуму.
🔸 Менш зручним для широкого загалу є додаткове освітлення у вигляді діодної стрічки. Слід враховувати складності монтажу та необхідність придбати контролери або адаптери. З плюсів – правильно подібна діодна стрічка може повністю освітити тераріум та стати відмінною частиною декору. Рекомендуємо цей варіант тим, хто вже мав досвід роботи з діодними стрічками.
🔴 Звичайні лампи розжарювання до 40 ватів – поганий варіант додаткового освітлення. Слід враховувати, що звичайна лампа розжарювання створює додаткове тепло, у разі легко засушити тераріум. Таку лампу не можна використовувати у маленькому тераріумі. Але навіть у великому тераріумі її можна використовувати лише із захисним корпусом.
Опалення теруріума
Опалення сцинкам підходить як верхнє (опалювальна лампа) так і нижнє (опалювальний килимок або опалювальний шнур). Опалення має займати лише частину тераріуму, залишаючи прохолодні місця для Вашого ящера. Рекомендуємо розмістити опалення не по центру, а в одному з країв тераріуму. Так підтримуватиметься різниця температур усередині житла.
Термошнури та опалювальні килимки для сцинків
Оптимальна температура в точці прогріву: 30-32 ° C для дорослих особин, 30-35 ° C для дітей.
Максимальна: 37 градусів.
Мінімальна: 27 градусів.
Ви повинні дотримуватися оптимальної температури, щоб у разі зміни температури приміщення опалювальна точка не перевищила 37 градусів.
Від 40 градусів та вище сцинк отримає опік. При точці прогріву нижче 27 градусів погіршиться перетравлення їжі.
Ми використовуємо для своїх рептилій нижнє опалення, застосовуючи для цього опалювальний дріт та опалювальні килимки. Їх потрібно підкласти під камінь чи під плитку. Опалювальні дроти гріються з однаковою температурою протягом усього часу роботи. Регулювати температуру можна збільшуючи кількість дроту в конкретних місцях (зв’язати його кілька разів або скрутити в кола), створивши таким чином кілька точок опалення від 25 до 38 градусів.
Ми рекомендуємо з обережністю використовувати термокилимки, особливо в дерев’яних тераріумах. Не купуйте дешеві килимки від сумнівних виробників (найчастіше це килимки з аліекспрес). Зараз ми використовуємо лише термокилимки власного виготовлення.
Опалювальна лампа для сцинків
Якщо Ви плануєте використовувати опалювальну лампу – обміркуйте її розміщення. Також вони не підходять для маленьких тераріумів. Більшість опалювальних ламп є дуже гарячими, і при дотику до них можна отримати опік. Для такої лампи потрібен спеціальний каркас або плафон, які не дозволять ящеру та господареві доторкнуться до лампи.
Сцинки досить свідомі тварини, і вони не полізуть до лампи спеціально, проте вони можуть доторкнутися до неї, коли лізтимуть на декор усередині тераріуму або якщо впадуть із нього на лампу.
Вологість: зволоження тераріуму
Вологість може бути природною для Вашої оселі або її потрібно отримати додатковими засобами зволоження. Як показує наш досвід – у більшості приватних будинків вологість самого приміщення вища, ніж у квартирах, і додаткове зволоження не потрібне. Достатньо підтримувати ґрунт вологим та обприскувати тераріум раз на тиждень. У той час як у квартирах, особливо на верхніх поверхах, вологість приміщення дуже погана і тераріум потребує постійного обприскування або додаткового зволоження.
Сцинки не дуже вибагливі до вологості. Вони чудово почуваються при кімнатній вологості в 45-50% + наявність вологого ґрунту або вологої камери у самому тераріумі.
Вологість у тераріумі у сцинку має бути приблизно 20% (в районі опалення), 50% (в центрі тераріуму) 70-90% (у холодному кутку з вологим ґрунтом або вологою камерою). Не можна допускати вологість 20% і менше в межах тераріуму. Таке може статися, якщо Ви переборщили з опаленням або вентиляцією.
Чи підходить Ваша вологість рептилії – стане зрозуміло при першій линьці, якщо ящір легко сам скидає луску, лапки линяють цільними шкарпетками – значить все добре і Вам не потрібно думати про зміну вологості.
Якщо тіло сцинка полиняло без проблем, але пальчики Вам довелося помити – значить перед линькою Вам треба буде обприскувати його та тераріум протягом тижня, така вологість теж допустима.
Якщо сцинк лущиться окремими лусочками та линяє кілька днів; лапи та хвіст не линяють самостійно – у Вас нестача вологості! Вам потрібно регулярно (кожні 1-2 дні) обприскувати тераріум або купити генератор туману, фонтан або зволожувач повітря для кімнати і поставити його поряд з тераріумом. Також Вам потрібно щодня обприскувати тераріум перед і під час линяння сцинку.
Ви повинні самі вирішувати, який спосіб підтримки вологості підходить саме Вам, адже, наприклад, генератор туману або фонтан не підійде для дрібного тераріуму. А якщо вологості не вистачає зовсім небагато – у них взагалі немає сенсу, достатньо буде й обприскування з пульверизатора.
Поїлка для синьоязикого сцинка
Звичайні миски пої треба брати великі та важкі, скляні або керамічні. Сцинкам не підійдуть пластикові миски, вони постійно їх перевертатимуть. Якщо у Вашому тераріумі є поліці (поверхи), ми рекомендуємо ставити миску саме на поліцю, це допомагає підтримувати воду в чистоті. Якщо поліці немає, миску потрібно ставити в протилежне місце від ґрунту, або спеціально виділену область, в якій немає субстрату.
Купити миску поїлку для синьоязикого сцинка
Ми рекомендуємо використовувати для сцинку великі напувалки-купальні, якщо у Вас є недолік вологості. Резервуар мінімум 10 см заввишки, 20 см завширшки і 20 завдовжки наповнений водою на 6-7 сантиметрів.
Увага! Купальні не підходять для малюків сцинків, тільки сцинків від 6 місяців.
Можна використовувати пластикові харчові контейнери, тарілки та миски. Така велика купальня допоможе підтримці вологості і Вам не потрібно буде купувати додаткове обладнання, але воду доведеться міняти частіше, оскільки забруднюється купальня набагато швидше, ніж маленька поїлка. Наявність великої купальні гарантує, що сцинк ходитиме у воді під час пересування тераріумом, що так само позитивно позначається на процесі линяння.
Субстрат, ґрунт (наповнювач тераріуму)
Сцинки люблять копатися в ґрунті, тому мінімум половина тераріуму має бути наповнена субстратом. Ящіри зариватимуться в нього з головою і навіть спатимуть у ньому. Тому вибір хорошого субстрату – це важлива частина змісту. Ми рекомендуємо використовувати для сцинків великий субстрат: тріску, шматочки кори, пелети, тирсу, кукурудзяний наповнювач, кукурудзяні пластівці, кокосові чіпси. Такі субстрати менше припадають пилом і навіть у сухому стані не стануть джерелом пилу як, наприклад, кокогрунт. Тверді наповнювачі можна змішати з очищеним сіном або соломою для надання незвичайного візуального ефекту.
Укриття для синьоязикого
Для себе ми умовно ділимо їх на два типи – закриті та відкриті.
Закриті – це укриття, в якому Вам не видно сцинка, будиночок, грот або глибока полиця, в яку є тільки вхід. У ньому ящірка максимально усамітнена і може почуватися у повній безпеці. З такого укриття важко чи практично неможливо дістати сцинку рукою. Також у ролі такого укриття може виступати волога камера.
Відкриті – укриття у якого є стеля і щонайменше дві стіни, в якому сцинк може пильнувати або спати, але при цьому почуватися захищено за рахунок того, що у нього є “дах” над головою. З такого укриття можна будь-коли зручно дістати ящера.
У сцинку має бути мінімум два укриття, рекомендуємо одне закрите та одне відкрите. Гарним показником є сон у відкритому укритті або на відкритій місцевості тераріуму – це означає, що ящірка не биться свого тераріуму та оточення, і почувається комфортно.