Стоматит у синьоязиких сцинків
Стоматит у синьоязиких сцинків

Стоматит у синьоязиких сцинків

Стоматит, ротова гниль, запалення рота у синьоязиких сцинків

Стоматит – поширена хвороба порожнини рота у рептилій, зокрема у синьоязиких сцинків.

Суха кірка в куточках рота, біла піна з рота, запалення ясен (пухлість та почервоніння), відкриті та криваві рани, на пізніх стадіях – навіть випадання зубів! Як наслідок – відмова від жорсткої їжі, а потім і повна відмова від їжі. Через це сцинки втрачають вагу, у них порушується метаболізм і з’являються інші проблеми зі здоров’ям, у занедбаних випадках може виникнути набряк щелепи, голови та шиї.

Все це – симптоми стоматиту, запального процесу в ротовій порожнині, викликаного інфекцією або грибком.
Англійською хвороба відома як Ротова гниль (англ. “mouth rot”).

Причини появи стоматиту

Основною першопричиною появи стоматиту є порушення роботи імунної системи та, як наслідок, зниження імунітету.

Зниження імунітету може статися з таких причин:
Хвороби, що послаблюють імунітет
Неправильне утримання тварини
Сильний стрес
Проблеми з раціоном
Дисбаланс вітамінів, особливо вітаміну С та А

Щойно імунітет знижується, запалення може розпочатися з таких причин:
найменші травми, спричинені, наприклад, грубою їжею; травми під час линяння, коли сцинки зчісують луску з мордочки о каміння в тераріумі; зміна зубів у молодих особин; недотримання санітарних норм усередині тераріуму; виключно м’яка їжа в раціоні, через яку ясна не отримують ніякого навантаження. Через проблеми з імунітетом все це починає переростати в запалення ротової порожнини різного ступеня важкості.

Редкішою, але не менш важливою причиною прояву стоматиту є спадковість. Якщо обидва батьки схильні до стоматиту, дитина буде більш схильна до цієї хвороби і набагато чутливіша до зовнішніх факторів.

Наслідки стоматиту через зростання зубів: ясна булы дуже ніжними через запалення, викликаного зміною зубів у сцинку-підлітка. З’явилися сухі кірки, які сцинк намагався зчесати о декор усередині тераріуму, що спричинило травму. Обробка порожнини рота тривала доти, доки ясна не підтягнулася до нормального стану. Контроль ротової порожнини продовжувався до повної зміни зубів.

Профілактика стоматиту

Профілактика стоматиту і сухих кірок дуже проста – правильно дбайте про Вашого сцинка.
Що важливо дотримуватися:

  • Своєчасне та якісне лікування будь-яких захворювань.
  • Збалансоване харчування в якому достатньо вітаміну С та вітаміну А.
  • Будьте пильні під час годування грубою їжею (напр.: дорослі таргани мадагаскарські, риба з кістками, равлики з твердим панцирем). Уникайте грубої та травмонебезпечної їжі, якщо Ваш сцинк схильний до стоматиту.
  • Різноманітність по текстурі корму в раціоні: меню має бути не тільки з м’якого корму (напр.: грудка індичка, варені яйця), але і з хрустких овочів, які потрібно жувати. Вони масажуватимуть ясна та очищатимуть зуби.
  • Підтримуйте тераріум чистим та проводьте регулярні прибирання.
  • Підтримуйте правильний рівень вологості, який підходить вашому сцинку, завдяки чому линяння буде проходити без труднощів.

Ротова порожнина здорового сцинку буде забарвлена блідо-рожевим, блідо-блакитним та білим кольорами.

Как лечить стоматит

Важливо! Стоматит – це не та хвороба, яку можна вилікувати самостійно.

Чому? – Запитайте ви.
Все тому, що стоматит потрібно починати лікувати з першопричин. Потрібно виявити та усунути причину початку стоматиту. Без цього після закінчення курсу лікування, через час хвороба може повернутися знову.
Герпетолог повинен оглянути вашого сцинка, зробити аналізи та призначити найбільш відповідне лікування залежно від стадії розвитку хвороби та її першопричини. Наприклад, якщо імунітет сцинка знизився через іншу непомітну хворобу, лікування самого стоматиту в цілому не допоможе вашій рептилії. Воно лише тимчасово прибере симптоми.

Запалена порожнина рота у синьоязикого сцинка, хворого на двосторонній стоматит. Слизова оболонка червоно-фіолетового кольору з яскравим малюнком капілярів. Ротові лусочки пошкоджені як зовні, так і всередині.

Профілактичне лікування стоматиту у синьоязиких сцинків у домашніх умовах

Підготовка:

Крок перший: Ваша моральна підготовка. Цей пункт здається незначним, але ми виділяємо його в окремий пункт саме тому, що це дуже важливо.
Усі процедури доставлятимуть сцинку стрес, неприємні відчуття та навіть біль. Ви повинні розуміти це та зробити все максимально акуратно. Вам буде важко та страшно робити подібні процедури вперше. Будьте готові до того, що ваш доброзичливий сцинк може вас вкусити коли ви оброблятимете ротову порожнину. Ящіри не завжди розуміють, що ви намагаєтесь їм допомогти.
З часом ви пристосуєтеся робити всі процедури швидше і краще. Побачивши перший результат Ви можете подумати заздалегідь “Ага, вже зажило, можна не продовжувати лікування” або “Один день можна пропустити, сьогодні у мене немає на це сил”, це неправильно і так думати не можна. Якщо ви не готові нести всю відповідальність за свою тварину, віддайте її у ветеринарний стаціонар.

Крок другий: Чистота – запорука здоров’я.
Прибрати ВЕСЬ субстрат із тераріуму на час лікування. Варто використовувати пелюшки, їх можна придбати в аптеці. Після лікування можна повернути субстрат або перейти на газони та м’які ганчірки, які потребують регулярного прання.
Мити миску щодня. Мити миску з миючим мінімум 1 раз на 3 дні. Вода – один із переносників інфекцій усередині тераріуму. Сцинк п’є – інфекція потрапляє у воду, ви обробляєте рот, а після сцинк знову йде пити воду, що знецінює ваші зусилля та затягує лікування.

Залежно від ступеня пошкоджень, які вже завдав стоматит, можливо, вам доведеться відмовитися від субстрату в тераріумі назавжди. Це необхідно у випадках, коли після стоматиту у сцинка залишаються оголені ясна зовні рота, з’являється неправильний прикус через відсутність зубів або пошкодження кісткової тканини.

Вікові зміни у літнього сцинку, який у молодості страждав на стоматит. Лусочки рота мають неправильну форму, внаслідок чого ясна завжди злегка видніються назовні з рота.

Крок третій: Зміна раціону хворої тварини.
Важливо виключити з раціону сцинка всю гостру (за текстурою) і тверду їжу, а також продукти з липкою текстурою. Не давайте сцинку равликів у панцирем і яйця в шкаралупі, виключіть із раціону великих комах з твердим панцирем (аргентинських та мадагаскарських тарганів), цільну рибу з кістками, сухий твердий корм, горіхи. Гострі та тверді продукти можуть спричинити нові травми. Продукти з липкою текстурою забиватимуться в ясна та зуби сцинка, створюючи сприятливе середовище для прогресування стоматиту, наприклад сухофрукти. Також не можна переходити виключно на занадто м’яку їжу, таку як варені яйця та банани, свіже м’ясо.
Їжа з хрусткою текстурою – ідеальний варіант для вашого сцинка, така їжа масажуватиме і очищатиме ясна. Стиглі яблука та груші, кабачки, зелень броколі, спаржа.
Ще однією з причин появи стоматиту вважається дефіцит вітаміну С, так що з моменту початку лікування і як мінімум до кінця лікування рекомендуємо додати до раціону більше продуктів, що містять вітамін С, наприклад чорну смородину.

Обработка рта:

Крок перший: Відправляємо сцинка купатися для розм’якшення рани.
Це необхідно для того, щоб ви могли безболісно очистити і оцінити стан губ і порожнини рота сцинка. Також рекомендуємо зробити початкове фото для консультації герпетолога онлайн.
Сцинка садимо у ванну з теплою водою від 20 хвилин до години. Воду необхідно міняти в міру охолодження. Якщо ваш сцинк ніяк не опускає мордочку у воду, можна укласти на дно ванни рушник, наповнивши ванну водою так, щоб рушник повністю просочився водою і залишити там ящір на одну годину. Почавши копатися в мокрому рушнику, ящір сам намочить рот.

Важливо! Не можна лити душем сцинку на голову чи рот, намагаючись розм’якшити кірки. Ви тільки викличете більше стресу та недовіри. Якщо запалення серйозне це буде дуже болючим для ящера.

Крок другий: Чистимо зовнішні рани від шкірок, бруду, субстрату та інших сторонніх об’єктів.
Акуратно породимо по яснах ватними паличками або дисками, змоченими в слабкому розчині хлоргексидину або фізрозчину. Робимо фото ( навіть якщо у Вас не вдалося записатися на онлайн консультацію фото потрібні Вам особисто, щоб бачити чи допомагає лікування).

Крок третій: Обробляємо відкриті внутрішні рани та прилеглі ділянки рота та ясен одним з двох розчинів:
Розчин бетадину (Повідон-йод): У більшості аптек України завжди є 10% розчин. Робимо із нього 1% розчин. Для цього беремо 1 мл бетадину і змішуємо з 9 мл охолодженої кип’яченої води.
Хлоргексидин: Часто можна купити готові розчини у концентрації 0,05% або 0,1%. Якщо у вас такого у продажу немає – вам доведеться самостійно порахувати та приготувати розчин концентрації максимум 0,20%.

Заготуйте кілька ватних дисків помірно змочених у розчині. Вони повинні бути вологими, але при стисканні з них не повинен литися розчин, максимум – виступити 1-2 краплі.
Щоб обробити сцинку рот, Вам може знадобитися помічник, який буде фіксувати сцинка, але так само це можна робити і самостійно. Безпечно зафіксуйте тіло сцинка. Направте голову вниз, щоб уникнути попадання ліків у трахею. Однією рукою зафіксуйте його голову, стискаючи ящіра зі спини за “щоки” двома пальцями. Зазвичай, після такої фіксації, достатньо погладити сцинку збоку мордочкою для того, щоб він відкрив рот. Якщо цього недостатньо, обережно погладьте сцинка по щілинці рота ватяною паличкою. Роздратування та незручна поза нервують сцинка і він відкриє рот на знак агресії.

Важливо! Ми не рекомендуємо самостійно використовувати будь-які підручні засоби для примусового відкривання рота, особливо коли ваша мета – лікувати стоматит. Примусове відкриття рота може спричинити нові пошкодження ясен, у які повторно потрапить інфекція та викличе нові запалення.

Коли сцинк вже відкрив рот, ви можете перемістити пальці з щік трохи нижче, в куточки рота, це завадить сцинку швидко закрити рот. Беремо другою рукою ватяний диск і протираємо внутрішні частини ясен, всі ранки та куточки рота. Насамперед протираємо все, що не доступно коли сцинк закриває рот. Зовнішні пошкодження можна обробити наприкінці.

Таку обробку потрібно проводити щодня перед сном після вимкнення світла, коли сцинк не піде пити воду. І двічі на день у ті дні, коли сцинк їсть. Обробку потрібно провести після їжі та перед сном.
Лікування стоматиту може тривати від 2 тижнів до 2 місяців. Якщо після цього часу ситуація не покращується, або в якийсь день ви помітили погіршення – відкладати візит до герпетолога чи його консультацію не можна. Погіршення стоматиту може призвести до незворотних травм, втрати ваги і як наслідок початку рахіту та безлічі інших проблем, викликаних тривалим голодуванням та вітамінною недостатністю.

Лікування стоматиту – дуже тривалий і кропіткий процес, що вимагає від господаря повної самовіддачі та регулярності.
Це не та хвороба, яка пройде після однієї-двох обробок рота. Важливо стежити за тим, як відбувається процес загоєння, чи дає лікування результати, спостерігати за загальним станом та поведінкою сцинка, а також його апетитом. Якщо Ви знаєте, що для Вас це дуже складне завдання, Вам доведеться звернутися до лікаря.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *