Линяння синьоязикого сцинка
Линяння синьоязикого сцинка

Линяння синьоязикого сцинка

Як линяє синьозязикий сцинк?

В цьому розділі пропоную Вам познайомитися з невід’ємним процесом у житті рептилій – линянням.

Окрема подяка Асі Черненко, професійному лікарю-герпетологу з Києва, яка допомагала з написанням цієї статті!

Купуючи собі сцинка або будь-яку іншу ящірку, Ви неодноразово зіткнетеся з линянням – повною зміною шкірного покриву рептилії. Це складний процес, який вимагає певних зусиль і від ящірки, і від господаря тварини, тому ми вирішили присвятити цьому окрему статтю.

Стаття складається з трьох частин:

Луска ящірок відрізняється від нашої з Вами шкіри, вона тверда і щільна, в першу чергу за рахунок рогового шару – шару неживої шкіри, який покриває все тіло рептилії. Саме цей захисний роговий шар ящірка і скине з себе під час линяння, адже ця «броня» не розтягується і не росте разом з нею.

Зростання рептилії і пошкодження на шкірі – основні фактори початку линяння. Малюки линяють набагато частіше, ніж дорослі. Перші місяці життя сцинки линяють щомісяця, в той час як дорослі особини – раз в 3-5 місяці.

Помітивши, що Ваша ящірка починає лущитися (від неї відходять окремі лусочки або цілі шматки луски) і тертися об предмети, Ви можете обприскати його і весь декор в тераріумі з пульверизатора, піднявши тим самим рівень вологості.
 

Сцинки линяють за один раз, скидаючи всю луску протягом 1-2 днів великими шматочками.
В той час як деякі інші ящірки (приміром – агами), линяють частинами (наприклад, може злиняти тільки тіло або лапи) протягом значно довшого часу.

Якщо линька сцинка не закінчилася за один день, і Ви все ще бачите на Вашій ящірці залишки старої луски, слід замочити його у ванні або тазику. Наповніть ємність теплою водою так, щоб ящір міг стояти, але при цьому вода покривала його тіло більше половини.

Якщо Ви використовуєте ванну, можна покласти на дно гумовий килимок на одну половину ванни, і наповнити її таким чином, щоб ящірка в одній половині не діставала лапами до дна (могла тільки плисти), а на гумовому килимку – стояти. Залиште Вашого питомця на 30-40 хвилин у воді. Не потрібно відразу намагатися відірвати або зчесати старі лусочки, їм потрібен час щоб розмокнути. Коли пройде достатньо часу можна «погладити» старі лусочки подушечкою Вашого пальця, найчастіше вони легко відділяться від тіла. Якщо не відділилися – продовжите ванні процедури ще на годину.

Важливо бути дуже ніжними і ні в якому разі не віддирати лусочки від ящірки. Якщо лусочки або частина лусочок відразу не злізли самостійно і легко – цілком можливо, що молода шкіра під нею ще не сформувалася і їй потрібно більше часу. Звичайно, потягнувши за пласт лусочок, Ви не побачите рану або будь-яких візуальних ушкоджень, але це не означає, що Ви не завдали шкоди. Саме тому нижче в статті ми пропонуємо Вам ознайомитися з процесом линяння, адже все відбувається на клітинному рівні, який просто неможливо побачити неозброєним оком.

В якому випадку можна зчісувати стару луску?

 Є окремі випадки, коли допустима «груба» очистка ящірки від луски. Це випадки, коли луска залишається на пальцях або кінчику хвоста занадто довго.

Наприклад, Вас кілька днів не було вдома, і повернувшись, Ви бачите, що Ваш сцинк злиняв майже повністю – стара шкіра залишилася на пальцях і кінчику хвоста.

  •  Чим це небезпечно?

Нашарування старої луски може призвести до незворотних травм. Вона може передавити потік крові і настане сухий некроз, пальці відімруть.

Не забувайте, стара шкіра – як броня, вона груба, міцна і не розтягується. Ваша ящірка вирісла, вона стала більше, і вже не влазить в стару луску, саме тому шкіра здавлює її.

У такому випадку потрібно замочити ящіра на годину у воді і потім допомогти йому позбутися від старої луски, розтираючи пальцями лапки і кінчик хвоста. При такому розвитку подій Ви не знаєте, як давно злиняла Ваша рептилія; можливо вчора, але, можливо, вона вже кілька днів носить на собі стару луску. Можлива шкода від навмисного видалення старої луски менш значуща (в разі якщо ящір злиняв перед Вашим приходом), ніж наслідки від того, що вона залишається на ящірці занадто довго (в разі, якщо ящір злиняв за кілька днів до Вашого приходу).

Безумовно, найкраща допомога – це підтримка необхідної вологості в тераріумі і використання м’яких, вологоємних субстратів. Тоді значно збільшується ймовірність, що линяння пройде без проблем.

Однак причиною неправильної линьки може стати не тільки нестача вологості, але і неправильний раціон або порушення в роботі організму ящірки; тому, навіть якщо Ви впевнені у вологості – все одно перевіряйте Вашого улюбленця після линяння.

Линяння – найпростіший показник того, чи добре живеться Вашій ящірці.
Якщо линяння проходить без проблем – Ваші умови утримання гарні і Ви робите все правильно! Але якщо погано або з ускладненням – треба щось поміняти.

Линька ящеров на клеточном уровне

Ця частина статті написала саме для Вас – читачів, які бажають дізнатися про линяння, а не читати підручник з біології. З цього тут опущена спеціальна терміналогіі, але в той же час, вона редагувалася спільно з пофесіональним герпетологом, щоб Ви отримали правильну інформацію простим текстом.

Дерма, кожа, рептилии, схема, биология кожи рептилии, строение чешуи рептилии
Изображение создано Елизаветой Шишкиной, основателем питомника Fram Reptile при поддержке Аси Черненко и основано на информации из книги “Ветеринарная герпетология”

Далі пропоную детальніше розібратися, що таке линяння і як воно відбувається. Може здатися, що немає нічого простішого – позбутися від уже мертвої шкіри, але це не так. Клітини шкіри рогового шару не просто мертві, вони спеціально вбиті організмом для того, щоб ящірка придбала захисний шар.

Організм рептилії направляє в ще живі клітини шкіри кератин, дуже міцний білок, який витісняє з живої клітини ядро ​​і органели, необхідні для життєдіяльності. Ці клітини сплющуються і гинуть, стають оболонкою для скупчення кератину, створюючи щось на кшталт панцира. Перед тим, як сходить стара шкіра під нею повинен утворитися новий, точно такий же роговий шар.

1 – Перша стадія линяння – розподіл нових однакових клітин епітелію в шипуватому шарі. Ця стадія триває в середньому 5-7 днів, і в цей проміжок часу Ваша ящірка стає темною і тьмяною. Починаючи з цієї стадії линяння у неї може зміниться настрій і пропасти апетит, оскільки для її організму це дуже трудомісткий процес, хоча для нас з Вами це лише незначні візуальні зміни кольору. Під час циклу линяння ящірку краще не турбувати і не варто зайвий раз брати на руки. Занадто грубі або неакуратні дотики можуть порушити формування молодих клітин епідермісу, що надалі ускладнить линьку для Вашої рептилії.
 

2 – Другою стадією є формування спеціалізованих клітин з однакових клітин шипуватого шару. Організм вже створив багато однакових клітин, і тепер йому потрібно розподілити ролі між ними, формуючи роговий шар, що складається з декількох маленьких шарів різних видів клітин. Ця стадія займає в середньому ще 3-4 дні. Саме в цей проміжок часу молоді клітини наповнюються кератином. Коли новий роговий шар сформований, між ним і старим роговим шаром утворюється щілина, яка заповнюється лімфатичної рідиною.
 

3 – Останньою стадією линяння є розшарування старого і нового рогових шарів. Це відбувається під впливом ферментів, які наповнюють лімфатичну рідину між двома шарами. Старий шар відокремлюється від молодого, для сцинка це може зайняти 1-2 дні. У цей час можна допомогти Вашому улюбленцю з линянням, але головне – пам’ятати, що це природний процес, і Ваше завдання в ньому – не нашкодити.

Особливості линяння

Ця частина статті написана як «питання – відповідь» і допоможе Вам дізнатися і розібратися в деяких несподіваних моментах. Якщо Ви знаєте відповідь на поставлене запитання, то Ви молодець, і вже досить добре розбираєтеся в линянні 🙂

Мій сцинк не їсть перед линянням, що робити?

Відповідь досить проста – нічого, не потрібно насильно впихати їжу в ящірку. Під час линяння ресурси організму спрямовані на утворення нової луски, а переварювання теж вимагає сил, тому немає нічого дивного в тому, що вони не їдять перед линянням.
 

 Мій сцинк завжди нормально їв перед линянням, а саме в цей раз не їсть, що трапилося?

Цілком можливо – нічого, линька не завжди проходить однаково, проте якщо відмова від їжі занадто тривала (тиждень або більше), дочекайтеся закінчення линяння. Якщо після цього улюбленець почне харчуватися – все добре, якщо ні – треба звернутися до лікаря.

Після линяння луска сцинка стала крива, погнута, з чим це пов’язано?

Таке відбувається через нестачу вологи або дисбалансу вітамінів в організмі. Щось протягом двох тижнів перед линянням, під час формування молодої луски, пішло не так. Насамперед проконтролюйте вологість у цей час.

(На фото значні зміни луски)

(На фото незначні зміни луски)

У такому випадку потрібно проконтролювати сцинка до наступного линяння, забезпечити його вітамінами, різноманітним раціоном та достатньою вологістю. Такі зміни в лусці проходять за 1-2 линяння. Якщо після наступного линяння луска стала виглядати краще – ви все робите правильно, продовжуйте стежити за сцинком до повної відсутності дефектів. Якщо ж після другого линяння стан луски погіршився – варто звернутися до герпетолога.

 Сцинк після линяння постійно фиркає і чхає, з чим це пов’язано?

Під час линяння ніздрі так само линяють. Саме їх внутрішня частина, а не тільки зовнішня. Якщо після линьки Ваш ящір треться мордою об предмети, чхає і фиркає, найімовірніше лусинка залишилася у нього в носі. Зафіксуйте ящера і приберіть її маленьким пінцетом, безпечніше проводити цю процедуру удвох.


 

 Сцинк чеше/дере задньою лапою своє вухо після линяння, що це?

Зазирнувши сцинку в вушко, Ви побачите плівку, прописану капілярами. Це барабанна перетинка. Вона так само линяє, як і все інше тіло. Якщо Ваша ящірка після линьки намагається чесати своє вухо – найімовірніше луска всередині вушної раковини не зійшла і Вам треба йому допомогти. Бажано – якнайшвидше, у сцинков великі кігті і вони можуть пошкодити своє вухо! Помітивши подібні дії, не відкладайте допомогу на завтра. Замочіть ящера у воді, акуратно поливайте його голову водою, пробуйте пальцем гладити вухо трохи натискаючи. Це допоможе лусці розмокнути і вийти, не потрібно намагатися колупати або віддирати луску всередині вуха.
 

 У мого сцинка була травма, він злиняв, але луска в місці травми (опіку/подряпини/ранки) не сходить, що робити?

Якщо подібна травма не на пальцях або кінчику хвоста – робити активних дій не потрібно. Не потрібно терти або чесати рану пальцями для прискорення процесу линяння. Продовжуйте замочувати ящірку один або два рази на день і акуратно гладити місце травми. За 2-3 дні стара луска зійде, немає нічого поганого в тому, що луска залишається на місці травми довше звичайного.

Подібні травми сцинки часто отримують під час прогулянок і досліджень: вони проштовхуються між каменів в тераріумі, між декором і склом, всюди де можуть пролізти. Через це їх лусочки здирають. Білі лусочки як на спині – пройдуть за одну линьку. Більш глибокі потертості як на голові – пройдуть на одну-три линьки.

Травми як наслідки неправильної линьки


18+ Подивитися наслідки неправильного утримання і неправильного линяння. Це фото добірка травм і чутливим людям, так само, як і людям зі слабкою психікою не варто на це дивитися.

Відео: Правильне купання сінеязикого сцинка під час проблемної линяння.

Ви добре запам’ятали інформацію про линьці та впевнені, що готові застосовувати її на практиці? Рекомендую пройти короткий тест, який допоможе оцінити ваші знання 🙂

Линяння синьязикого сцинка (тест)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *