Жах для кожного господаря: Що робити якщо Ваша бородата агама вдавилась?
Автор: Ольга Домогилкина, власник розплідника Dragonlove_info
Не люблю теоретичні поради і висновки, не маючи досвіду і разом з цим не люблю здобувати такий досвід.
Але кожен досвід може допомогти комусь уникнути складної ситуації або допомогти тваринці подолати її. Саме тому зараз з вами ми розглянемо неприємну, проте цілком імовірну ситуацію в повсякденному житті вдасників рептилій: ящірка вдавилась.
Отже, початкові дані.
Самичка агами їла моркву, нарізану тоненькими колоподібними слайсами. Декілька таких пластинок застрягло між зубами нижньої щелепи і тварина не могла самостійно іх позбутись.
Такі ситуації доставляють рептиліям значний дискомфорт, оскільки вхід у трахею, через яку вони дихають, знаходиться в основі нижньої щелепи, та їжа, що застрягає або налипає в глотці може заважати диханню.
Що ми робимо у такій ситуації?
Якщо Ви помітили у свого улюбленця набряк бороди, спроби зригу та мотиляння головою під час годування, то перша Ваша задача це сонація ротової порожнини, тобто первинний огляд. Треба зазирнути в пащу, знайти подразник і причину такої поведінки.
Якщо Ви не маєте базових навичок фіксації або досвіду огляду тварин, то краще якнайшвидше звернутися до фахівця. Він огляне тварину, знайде причину вищезгаданих симптомів й видалить предмети або їжу, що застрягли в роті, а також виключить пошкодження слизової оболонки ротової порожнини.
Якщо Ви маєте деякий досвід та всі необхідні інструменти, або ситуація термінова й набряк збільшується, то доведеться діяти власноруч.
Що може знадобитися при маніпуляціях?
Краще 4 руки, пінцет і дерев’яна/пластикова паличка/пластина, чи кредитна картка.
Послідовність дій:
Якщо приймає участь 2 особи
- Фіксація та розкриття пащі
Перша особа однією рукою фіксує тварину іншою відкриває пащу шляхом натискання на щелепні кістки чи відтягуючи шкіру бороди, в зазначеній ситуації краще відтягувати за шкіру.
Друга особа оглядає пащу на предмет сторонніх об’єктів чи їжі яка заважає
Можна скористатися пластиковою дерев’яною паличкою для тиску на нижню щелепу з метою більшого розкриття. - Вилучення сторонніх предметів
Після виявлення сторонніх предметів обережно виймаємо їх пінцетом намагаючись не пошкодити слизову, при цьому не перестаємо фіксувати щелепу у відкритому та бажано нерухомому стані.
Якщо діє одна особа
1. Фіксація та розкриття пащі
Однією рукою фіксуємо тварину мордою до себе іншою відтягуємо шкіру бороди з метою відкриття пащі та огляду, також можна скористатися дерев’яною паличкою.
2. Вилучення сторонніх предметів
Після виявлення сторонніх предметів притискаємо тварину передпліччам до коліна або до грудей і вільною кистю цієї ж руки відкриваємо пащу шляхом відтягнення шкіри бороди. Вільною рукою обережно за допомогою пінцету виймаємо сторонні предмети намагаючись не пошкодити слизову, при цьому не перестаємо фіксувати щелепу у відкритому та бажано нерухомому стані.
Власниця тваринки впоралася самостійно. Після вилучення застрягших шматочків моркви набряк спав і тваринка почуває себе добре.
Будьте здорові, дбайте про улюбленців і ріжте моркву кубіками, які підходять Вашій тварині за розміром.