Вітаміни для сцинків
Вітаміни для сцинків

Вітаміни для сцинків

Вітаміни – запорука здоров’я та краси Вашої рептилії!

У цій статті ми розповімо про прості рекомендації, дотримуючись яких Ви не зустрінетесь з нестачею або надлишком вітамінів у раціоні Вашої ящірки.

Чому важливо давати кальцій та вітаміни

У дикій природі ящірки мають безліч джерел мінералів і корисних речовин. Крім самої їжі, вони можуть їсти ґрунт під час поїдання комах, заковтувати дрібні камінці, з’їдати різні трави, шматки кори.
Не все проковтнуте диким ящером корисно для його здоров’я! Однак саме надходження в організм різноманітних об’єктів дозволяє їм отримувати необхідні вітаміни та мінерали.

У закритому середовищі тераріуму рептилії не мають такої можливості. У домашніх умовах саме господар має подбати про збалансоване та корисне харчування.

Основні хвороби, які можуть наздогнати Вашого сцинка через нестачу та дисбаланс вітамінів – це метаболічна хвороба кісток або рахіт.

МБК і рахіт розвиваються внаслідок недостатньої мінералізації кісток (нестача кальцію та фосфору); дисбалансу вітамінів (надлишок фосфору не дозволяє кальцію засвоюватися); при недостатньому утворенні в організмі вітаміну D3.

Щоб уникнути цих неприємних і, у занедбаних випадках, смертельних хвороб у цій статті ми розглянемо вітаміни, які необхідні для Вашого сцинка.

Кальцій

Важливо! Йдеться про чистий кальції, а не про кальцій-вмісні вітаміни.


З першого дня перебування у Вас ящера вся їжа має бути посипана кальцієм.
Ми рекомендуємо використовувати фірми Repashy, JBL, Nekton, Zoomed.
Більш дешевим і доступним аналогом можна вважати кальцій фірми Trixie. Якщо у вас не можливість купити кальцій перевірених марок, у такому разі ми рекомендуємо використовувати кальцій з аптеки.

У молодому віці посипайте їжу дуже рясно – 150-250мг (третина чайної ложки – до половини чайної ложки на порцію з урахуванням, що частина кальцію обсипається з кормових об’єктів). Комахи мають бути повністю вкриті кальцієм.
По досягненню розміру 45-55 см кальцій продовжуємо давати в тій же кількості (половина чайної ложки). Однак щодо розміру дорослого сцинка – це буде вже менше дозування.

Кальцій необхідно давати ящеру протягом усього життя при кожній годівлі. Поставтеся уважно до годування малюків та вагітних самок, оскільки їм кальцій та вітаміни життєво необхідні. Зі свого боку якщо Ви забудете, або, зважаючи на відсутність кальцію або вітамін, пропустіть їх у годуванні вже великого ящера – нічого небезпечного не трапиться, але навіть у дорослої рептилії не можна виключати їх з раціону.

Чи підходить ящіркам кальцій із аптеки?

Якщо з якоїсь причини у Вас немає можливості отримати кальцій для рептилій (наприклад, Ви вже замовили його, але доставка виявилася занадто довгою), на кілька годівель його можна замінити роздробленими таблетками кальцію.

Найкраще використовувати суміші:
Нікомед із Д3 + кальцій глюконат 1:1.
Або Кальцемін + Нікомед з Д3 + кальцій глюконат 1:1:1.
Не більше 5-10 годівлі. Перевірено нами на багатьох рептиліях.

Кальцій НІКОМЕД-Д3 з високим вмістом D3 може призначити Вам герпетолог при лікуванні рахіту.

Вітамінно-мінеральні комплекси

За умови, що дієта Вашої рептилії різноманітна вітамінно-мінеральні добавки треба давати один раз на тиждень протягом усього життя.

Вони бувають рідкими (для додавання у воду) і порошковими (для додавання до корму). Ми використовуємо порошкові вітаміни й даватимемо рекомендації щодо них.

Більшість виробників вітамінів дають чіткий посібник зі своїх вітамінів, де дозування вітамін потрібно вираховувати виходячи з ваги вашої тварини. Якщо у вас немає цих рекомендацій, то в середньому це третина-пів чайної ложки без гірки 1 раз на тиждень.

Якщо раціон Вашого сцинка не різноманітний, у такому разі тижневу норму вітамін краще розбивати на кілька годівель: малюкові-сцинку потрібно давати 4 рази на тиждень, дорослому ящеру – з кожною годівлею (дивіться інструкцію на вітамінах).

Чи потрібно міняти вітаміни?

Если рацион Вашего сцинка не разнообразен в таком случае недельную норму витамин лучше разбивать на несколько кормлений: малыВ ідеалі вітаміни міняти не потрібно. Вибравши одні вітаміни, які підходять вашому ящеру, ви можете продовжувати використовувати їх все життя.

Можна щоразу (коли у Вас закінчується баночка вітамінної добавки) купувати вітаміни інших фірм, оскільки в одного виробника можуть бути додані ті мінерали, яких немає в іншого. Основні вітаміни А, D3 та Е є у всіх вітамінно-мінеральних добавках. У той час як мікроелементи (напр. K, Ca, Mg, Si, S, P, Fe, Cu, Zn та ін.) відрізняються за складом та кількістю у всіх виробників.
Наприклад, у вітамінах багато заліза, а організму Вашого сцинка воно вже не потрібне в такій кількості. Купивши вітаміни з іншими пропорціями мінералів Ви зміните кількість отримуваних мікроелементів. Також покупка різних фірм допомагає уникнути покупки бракованих або підроблених вітамінів, які при тривалому вживанні (2-3 банки поспіль) можуть завдати шкоди організму вихованця. Це не обов’язково, проте ми дотримуємося такого способу та отримуємо лише позитивні результати.

Не всі вітаміни підходять Вашому сцинку. Може бути таке, що вітаміни можуть перестати підходити чи навпаки не підходити із самого початку. Це легко помітити при порушенні линяння без зовнішніх факторів: ідеальна вологість та температура, але линяння проходить погано. Це свідчить про порушення в організмі, часто – проблеми з вітамінами.

Рекомендуємо до ознайомлення: Линяння синьоязикого сцинка

Список вітамінів:

Хороші, перевірені вітаміни:

Zoo Med, ReptiVite with D3 (США) – ці вітаміни добре зарекомендували себе у багатьох тераріумістів. Іноді дорого чи проблематично купити, але якість відмінна. Якщо у Вас є можливість – купуйте саме Zoo Med.

NEKTON-Multi-Rep (Німеччина) и Tropical, Vigorept (Польща)це хороші вітаміни, що мають сильний запах, який іноді не подобається сцинкам. Найчастіше ми використовуємо саме їх.

Легкодоступні, прийнятна ціна:
Tetra (Tetrafauna), ReptoLife (Німеччина)
Trixie, Vitamin-Mineralstoffkomplex (Німеччина)
Якщо ви дотримуєтеся різноманітного раціону, їх достатньо для вашої ящірки. Але ми все ж рекомендуємо вітаміни з першого списку, чию якість ми перевіряли особисто.

Додаткові рекомендації:

Вітамін D3

Хороші результати показало підживлення у вигляді рідкого D3. Це краплі, які можна придбати в аптеці, які гарантовано допоможуть Вам уникнути рахіту, навіть якщо у Вас порушені умови утримання (наприклад, у Вас стара УФ-лампа, у Вас немає УФ-лампи або Ви ніколи не виносите ящера на сонце).

Це стало важливою підтримкою для нас та багатьох тераріумістів під час війни та тривалих перебоїв електрики.

Вітамін D3 дається у дозуванні одна неповна крапля. Це означає, що Ви не повинні намагатися залити в сцинка саме цілу краплю, навмисне відкриваючи йому рота або намагаючись капнути йому на ніс. Так робити не можна!
Не хвилюйтеся, що він отримає недостатньо вітамінів, краплі розраховані на людей, а у Вас маленька ящірка.

Як слід давати ящеру вітамін D3?
Ви наносите одну краплю на будь-яку поверхню, що не вбирає (наприклад, в чайну ложку) берете пінцетом таргана і злегка змочуєте його в краплю. Більшість краплі має залишитися у Вас у ложці.

Це достатнє дозування для сцинків до 40 см. Сцинкам від 40 см можна давати цілу краплю, капнувши її на шматочок м’яса або фрукта.

  • Рекомендуємо давати рідкий D3 раз на 10 днів до досягнення 20 см, раз на 14 днів до досягнення 30 см, раз на три тижні до досягнення 40 см.
  • По досягненню 50-55 см, здоровому дорослому ящеру, D3 не варто давати частіше, ніж раз на 4 тижні. Якщо влітку Ви виносите його на прогулянки під прямі сонячні промені в цей період можна виключити рідкий D3 з раціону.

Рослинна Підгодівля

Відмінним джерелом вітамінів є корм для рептилій. Можна назвати його «рослинним комбікормом» для ящерів, виготовленим з натуральних продуктів, що пройшли термообробку. В основному такі корми мають рослинне походження і є мелені трави або набори трав у гранулах.

Це гарне доповнення як для рослиноїдних ящірок, так і для всеїдних приверед, які неохоче їдять рослинну їжу, як часто буває у сцинків. Її потрібно подрібнити та посипати їй тарганів, рибу чи м’ясо.Збалансовані набори дозволять Вашому ящеру отримати рослинні білки та мікроелементи, навіть якщо сцинк не любить фрукти та овочі.

Не плутайте консервованих або сушених комах з рослинним підживленням, більшість ящірок із задоволенням їдять комах у будь-яких кількостях, але немає нічого хорошого в одноманітному білковому годуванні.

Також подібне рослинне підживлення можна зробити самостійно. Можна висушити та підробити люцерну, дуже корисну та поживну кормову траву, яка не втрачає своїх властивостей навіть у сушеному вигляді.
Сушена шипшина є прекрасним джерелом вітаміну С. Отриманим порошком посипаємо будь-який корм, який сподобається Вашому сцинку.

Можна нарізати і заморозити трави, зібрані влітку: люцерна, конюшина, листя кульбаби. Взимку ви можете змішати їх із м’ясом чи рибою.

На що важливо звертати увагу при купівлі вітамінів та кальцію для рептилій

  • Існують не тільки вітамінно-мінеральні комплекси або лише кальцій. Багато виробників роблять мікси, або навпаки, вузькоспрямовані добавки.
  • Багато продавців у зоомагазинах не знаються на товарі, який продають. Вам слід уважно ознайомитись з тим, що вам пропонують під виглядом “Це вам точно підійде”.

Декілька прикладів, які ми зустрічали у своїй практиці під час консультацій:

EarthPro-A від Arcadia. Ці гарні комплекси натуральних мінералів для покращення метаболізму та забарвлення.
Але в ньому немає життєво важливих вітамінів А, Е та D3. Не можуть бути використані як єдині вітаміни, хоча за строкатою назвою можна подумати, що там є повний спектр потрібних речовин. Уважно вивчайте склад!

Vitamin-Mineralstoffkomplex від Trixie. Нормальні вітаміни з непоганим складом, проте через те, що в них додали багато кальцію, його часто намагаються продати як панацею. Вони не зможуть задовільнити потребу сцинка в кальції. Не виключено, що вони підходять як “2в1” для інших рептилій, проте у сцинка швидко почнеться рахіт, якщо ви даватимете йому виключно подібні суміші, без чистого кальцію.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *